Skip Navigation
Skip to contents

APSORC17

Today : 2018.06.26 D282

Program

Daily Program

HOME Program > Daily Program

Plenary Session 2
09:00-09:40
Venue: Halla Hall (3F)

Chair : Wansik CHA (Korea Atomic Energy Research Institute, Korea, Republic of)

09:00-09:30
IA-533
New Progress of Chemistry of Actinides and Fission Products in Soochow University, China

Shuao WANG (Soochow University, China)

Yanlong WANG, Yaxing WANG, Chengliang XIAO, Tao ZHENG, Long CHEN, Lanhua CHEN, Daopeng SHENG, Wei LIU, Lin ZHU, Yuxiang LI, Zhuanling BAI, Juan DIWU, Zhifang CHAI, Jian XIE

Coffee Break
9:40-10:10
Venue: Main Foyer (3F)
NE-1 Nuclear Energy Chemistry Ⅰ
10:10-11:10
Venue: Halla Hall (3F)

Chairs : Hitoshi MIMURA (Union Showa K.K., Japan),
Byung Gi PARK (Soonchunhyang University, Korea, Republic of)

10:10-10:30
IA-535
[Invited Talk] Water Chemistry Model within Porous Crud Formed on PWR Fuel Cladding

Byung Gi PARK (Soonchunhyang University, Korea, Republic of)

10:30-10:50
A-391
Characterization of Reused U-10wt%Zr-RE Heel Residue for Sodium-cooled Fast Reactor

SeongJun HA (Chungnam National University, Korea, Republic of)

Kihwan KIM, Youngmo KO, Yoonmyeng WOO, Jeongyong PARK, Sunig HONG

10:50-11:10
A-224
Real-time Monitoring of Uranium in Multi-component Molten Salts Using an Electrochemical Technique

Suhee CHOI (Korea Atomic Energy Research Institute, Korea, Republic of)

Sang-eun BAE, Dae-hyeon KIM, Tae-hong PARK

AP-2 Application of Nuclear and Radiochemical Techniques Ⅱ
10:10-11:30
Venue: Samda Hall (3F)

Chair : Takashi YOSHIMURA (Osaka University, Japan)

10:10-10:30
IA-524
[Invited Talk] Applications of Radium and Radon to Environmental Process Studies

Guebuem KIM (Seoul National University, Korea, Republic of)

10:30-10:50
A-303
Application of Diffusive Gradients in Thin Films Technique to the Determination of Polonium in Natural Water

Julie CHAMPION (Laboratoire Subatech, France)

Liu LU, Catherine LANDESMAN, Gilles MONTAVON

10:50-11:10
-
Removal of Radioactive Cobalt from Low Level Radioactive Waste Effluents by Modified Electroactive Conducting Plolymer: Effect of Gamma-irrdiation on Polymer Capacity

Sabina YASMIN (University of Malaya, Malaysia) Michael OLATUNJI, Mayeen KHANDAKER, Yusoff AMIN, Ekramul MAHMUD

11:10-11:30
A-070
Monte Carlo Simulation of Axial Distribution of the Spent Nuclear Fuel Assembly Using the Cerenkov-based Fiber-Optic Gamma Ray Radiation Sensor

Hwa Jeong HAN (Soonchunhyang University, Korea, Republic of)

Beom Kyu KIM, Byung Gi PARK, Won Ki KIM, Ji Hye PARK

NF-1 Nuclear Forensics Ⅰ
10:10-11:30
Venue: # 301 (3F)

Chairs : Brett ISSELHARDT (Lawrence Livermore National Laboratory, United States),
Nobuo SHINOHARA (Japan Atomic Energy Agency, Japan)

10:10-10:30
-
[Invited Talk] Nuclear Forensics Capacity Building: Alpha Spectrometry Methods for Nuclear Forensics Examinations

Stephen LAMONT (Los Alamos National Laboratory, United States) Lisa HUDSTON, Mike HARRIS, Don DRY, Robert STEINER, Konstantin PYUSKYULYAN, Vovik ATOYAN

10:30-10:50
A-088
Formation of Metal Oxide Species in Laser Ablation Plasmas

Brett ISSELHARDT (Lawrence Livermore National Laboratory, United States)

David WEISZ, Jonathan CROWHURST, Harry RADOUSKY, Timothy ROSE, Wigbert SIEKHAUS, Batikan KOROGLU, Michael ARMSTRONG, Elissaios STAVROU, Joe ZAUG, Michael SAVINA, Magdi AZER, Mikhail FINKO, Davide CURRELI

10:50-11:10
A-176
Uranium Analysis by Resonance Ionization Mass Spectrometry: High Useful Yield and Rapid Isotopic Analysis

Michael SAVINA (Lawrence Livermore National Laboratory, United States)

Brett ISSELHARDT, Andrew KUCHER, Bruce KING, David RUDDLE, Raja GOPAL, Reto TRAPPITSCH

11:10-11:30
-
Morphological Signatures of Uranium Oxides for Nuclear Forensics

Luther MCDONALD (University of Utah, United States) Ian SCHWERDT, Adam OLSEN, Erik ABBOTT

RP-1 Radiopharmaceutical Chemistry
10:10-11:50
Venue: # 302 (3F)

Chairs : Kyo Chul LEE (Korea Institute of Radiological & Medical Sciences, Korea, Republic of),
Dae Yoon CHI (Sogang University, Korea, Republic of)

10:10-10:30
IA-534
[Invited Talk] Current Status and Future of Radiopharmaceuticals in Korea

Kyo Chul LEE (Korea Institute of Radiological & Medical Sciences, Korea, Republic of)

10:30-10:50
A-048
Development of a 211Rn/211At Generator Using a Wet Chemistry Approach for Targeted Alpha Therapy Applications

Yuki SHIN (Kanazawa University, Japan)

Akihiko YOKOYAMA, Shuta OOE, Kento MURAKAMI, Takumi TANIGUCHI, Eita MAEDA, Norihiro YAMADA, Kohshin WASHIYAMA, Ichiro NISHINAKA

10:50-11:10
A-212
Synthesis and Evaluation of 125I-labeled Tetrazine Prosthetic Group for an Efficient Bioorthogonal Radiolabeling of Trans-cyclooctene Containing Biomolecules Using Inverse-electron-demand Diels–Alder Reaction

Sajid MUSHTAQ (Korea Atomic Energy Research Institute, Korea, Republic of)

Jongho JEON, Mi Hee CHOI, Ha Eun SHIM, Seong-jae YUN, Chang Heon LEE, Sang Hyun PARK, Dae Seong CHOI, Beom-su JANG

11:10-11:30
A-354
Role of Low Energy Electrons and Surroundings on DNA Damage in Radiobiology

Yeunsoo PARK (National Fusion Research Institute, Korea, Republic of)

Hyung Ah NOH, Hyuck CHO

11:30-11:50
A-281
Radiosynthesis of 125I-Labeled 2-Cyanobenzothiazole: A New Prosthetic Group for Highly Efficient and Site-Specific Radioiodination of Biomolecules

Sajid MUSHTAQ (University of Science and Technology, Korea, Republic of)

Jongho JEON, Sang Hyun PARK, Dae Seong CHOI, Beom-su JANG

Lunch
11:30-13:00
ER-2 Environmental Radiochemistry and Radioecology Ⅱ
13:00-14:40
Venue: Halla Hall (3F)

Chairs : Irina VLASOVA (Lomonosov Moscow State University, Russian Federation),
Seung-chul PARK (Korea Hydro & Nuclear Power Central Research Institute, Korea, Republic of)

13:00-13:20
IA-504
[Invited Talk] Specific Sorption of Radionuclides on the Different Mineral Phases Typical for Granitic Host Rocks of a Future HLW Repository

Irina VLASOVA (Lomonosov Moscow State University, Russian Federation)

Vladimir PETROV, Natalia KUZMENKOVA, Vasiliy YAPASKURT, Vladislav PETROV, Valery POLUEKTOV, Anastasiya RODIONOVA, Stepan KALMYKOV, Joerg HAMMER

13:20-13:40
A-178
New Zealand Radon in Homes Survey 2015

Michelle THOMAS (Institute of Environmental Science and Research Limited, New Zealand)

Cris ARDOUIN, Sam WOODING

13:40-14:00
A-410
Activity Concentration and Distribution of Radionuclides in Sediments of the Southern Mediterranean Sea

Sang-han LEE (Korea Research Institute of Standards and Science, Korea, Republic of)

Pavel. P. POVINEC, Mai PHAM, Jung-suk OH

14:00-14:20
A-381
In-diffusion Behavior of Cesium (Cs+) to Kinmen Granite, a Potential Host Rock for Radioactive Waste Repository Site

Ling-Chen KANG (National Cheng Kung University, Taiwan)

Chuan-pin LEE, Tsuey-lin TSAI, Shih-chin TSAI, Ming-chee WU

14:20-14:40
-
Enhanced Radionuclide Sorption Performance of Plasma Modified Clay

Jiaxing LI (Institute of Plasma Physics, Chinese Academy of Sciences, China) Yanan WANG

NA-3 Activation Analysis Ⅱ
13:00-14:40
Venue: Samda Hall (3F)

Chairs : Amares CHATT (Dalhousie University, Canada),
Kil Yong LEE (Korea Institute of Geoscience and Mineral Resources, Korea, Republic of)

13:00-13:20
IA-503
[Invited Talk] Arsenic Speciation Analysis Methods Using Neutron Activation: Fit for the Purpose

Amares CHATT (Dalhousie University, Canada)

13:20-13:40
A-158
Determination of Ultra-Trace Levels of Th and U in Components of SuperNEMO Detector by Radiochemical Neutron Activation Analysis

Jan KUCERA (Nuclear Physics Institute, Czech Academy of Sciences, Czech Republic)

Jan KAMENIK, Pavel P. POVINEC

13:40-14:00
A-130
Assessment of INAA Results for Value Assignment in Reference Materials

Rolf ZEISLER (National Institute of Standards and Technology, United States)

Nicholas SHARP, Hana CHO

14:00-14:20
A-077
Neutron Scattering and Absorption Effects for Element Determination in Aqueous Solution by PGNAA Technique

Can CHENG (Nanjing University of Aeronautics and Astronautics, China)

Daqian HEI, Wenbao JIA, Zhiyong WEI

14:20-14:40
A-344
Labs Intercomparison for Determination of Gross Alpha/Beta Activity in Water in China

Yanqin JI (National Institute for Radiological Protection, China CDC, China)

Liangliang YIN, Xiangzhang SHAO

SC-2 Separation Chemistry Ⅱ
13:00-14:00
Venue: # 301 (3F)

Chairs : Yutaka MIYAMOTO (Japan Atomic Energy Agency, Japan),
SoonHwan SON (Korea Hydro & Nuclear Power Central Research Institute, Korea, Republic of)

13:00-13:20
IA-510
[Invited Talk] Automatic Sequential Anion-exchange Separation of Ultra-trace Actinides and Lanthanides

Yutaka MIYAMOTO (Japan Atomic Energy Agency, Japan)

Kenichiro YASUDA, Masaaki MAGARA

13:20-13:40
A-442
Organic Phase Speciation in the Mixed Solvents of HEH[EHP] with Selected Diglycoamides in n-Dodecane

Alena PAULENOVA (Oregon State University, United States)

Brian GULLESKON, Yana ISAICHYKAVA, Art GELIS, Alex BROWN

13:40-14:00
A-342
Dissolution Behavior of Metal Oxides to Deep Eutectic Solvents Consisting of Ammonium Nitrate

Masanobu NOGAMI (Kindai University, Japan)

Takao TOMIYAMA, Masayuki HARADA, Yasuhisa IKEDA

SA-2 Severe Accident & Environmental Remediation Issues Ⅱ
13:00-15:00
Venue: # 302 (3F)

Chairs : Noriyuki MOMOSHIMA (Kyushu University, Japan),
Jongsoon SONG (Chosun University, Korea, Republic of)

13:00-13:20
IA-511
[Invited Talk] A Study on the Evaluation of the Effects of Soil Decontamination and Sedimentation Agent Using Chemical Equilibrium Code

Jongsoon SONG (Chosun University, Korea, Republic of)

Sun il KIM

13:20-13:40
A-385
Uranium and Cesium Sorption on a Series of Chlorite/Granite Mixtures

Sung Pil HYUN (Korea Institute of Geoscience and Mineral Resources, Korea, Republic of)

Min-hoon BAIK

13:40-14:00
A-326
A Numerical Analysis for Through-diffusion of HTO and Cs in Compacted Bentonite with Different Column Lengths

Po-tsen WANG (National Cheng Kung University, Taiwan)

Chuan-pin LEE, Shih-chin TSAI, Ming-chee WU, Kuo-chin HSU, Tsuey-lin TSAI

14:00-14:20
A-280
Gamma Irradiation Stability of Schiff Base Modified Mesoporous Silica for Radionuclide Decontamination

Sajid IQBAL (Korea Advanced Institute of Science and Technology, Korea, Republic of)

Jong-Il YUN

14:20-14:40
A-166
Overview of Novel Cesium Adsorbents and Radiation Stability Experiment

Jung Hwan KIM (Korea Advanced Institute of Science and Technology, Korea, Republic of)

Yonghwan KIM, Jae W. LEE, Man-Sung YIM, Yun Kon KIM

14:40-15:00
A-353
Estimation of Source Term Release to Environment in Three Severe Accident Scenarios by MELCOR Code

Tae Woon KIM (Korea Atomic Energy Research Institute, Korea, Republic of)

Seok Jung HAN, Kwang Il AHN, Eun Hyun RYU

Coffee Break
15:00-15:30
Venue: Main Foyer (3F)
ER-3 Environmental Radiochemistry and Radioecology Ⅲ
15:30-17:10
Venue: Halla Hall (3F)

Chairs : Eun-Hee KIM (Seoul National University, Korea, Republic of),
Cheon-Woo KIM (Korea Hydro & Nuclear Power Central Research Institute, Korea, Republic of)

15:30-15:50
A-049
Environmental Radiochemistry: Applicability and Limitations of Chemical Thermodynamic Models

Ian MCKINLEY (McKinley Consulting, Switzerland)

Susie HARDIE, Takafumi HAMAMOTO

15:50-16:10
A-055
Synthesis and Characterization of Rhenium-ethylenediaminetetraacetic Acid (ReO-EDTA) Complexes to Understand the Technetium-organic Aqueous Complexes Environmental Stability

Mumtaz KHAN (Pohang University of Science and Technology, Pakistan)

Won-seok KIM, Jinmo AHN, Wooyong UM

16:10-16:30
A-056
Continuous Monitoring of Atomospheric Radioactive Lead Isotopes in Kawasaki, Japan

Tomoya MIZUNUMA (Meiji University, Japan)

Yuya KOIKE, Kengo FUJII, Daisuke FUKUDA, Yuki IWAHANA

16:30-16:50
A-249
Influence of Solvation Effect on Aqueous U(VI) Species Interaction with the Calcite (104) Surface: A Combined DFT and Molecular Dynamics Study

Jianhui LAN (Institute of High Energy Physics, Chinese Academy of Sciences, China)

Zhifang CHAI, Weiqun SHI

16:50-17:10
A-406
Determination of Migration Rate of 90Sr in Soil in Kawamata Town, Fukushima Prefecture by Measuring Depth Profile of 90Sr Concentration

Kazuhiko NINOMIYA (Osaka University, Japan)

Anna SUZUKI, Zijiang ZHANG, Yoshiaki YAMAGUCHI, Junko TAKAHASHI, Yuichi ONDA, Atsushi SHINOHARA

AP-3 Application of Nuclear and Radiochemical Techniques Ⅲ
15:30-16:50
Venue: Samda Hall (3F)

Chairs : Jin-Hong LEE (Chungnam National University, Korea, Republic of),
Kwang Pyo KIM (Kyung Hee University, Korea, Republic of)

15:30-15:50
IA-526
[Invited Talk] Radioactivity Measurement and Radiation Dose Assessment to Workers in Phosphate Industry

Kwang Pyo KIM (Kyung Hee University, Korea, Republic of)

Seung Woo JI, Jung Hwan JANG, Jaekook LEE

15:50-16:10
A-076
Study on the Effects of Oxygen Vacancies to Ferromagnetism in a Dilute Magnetic Semiconductor System: Fe-doped In2O3

Masayuki TSUNEYAMA (Kyoto University, Japan)

Minoru TANIGAKI, Akihiro TANIGUCHI, Yoshitaka OHKUBO

16:10-16:30
A-416
Neutron Activation Analysis to Discriminate Beef from Major Brazilian Biomes

Elisabete DE NADAI FERNANDES (University of Sao Paulo, Brazil)

Marcio BACCHI, Gabriel SARRIES, Silvana SARRIES, Claudio GONZAGA

16:30-16:50
A-411
Tracing the Natural Alpha Irradiation History in the Geosphere Using ESR Spectroscopic Method

Young-Hwan CHO (Korea Atomic Energy Research Institute, Korea, Republic of)

AC-2 Actinide Chemistry Ⅱ
15:30-17:30
Venue: # 301 (3F)

Chairs : Takaumi KIMURA (Japan Atomic Energy Agency, Japan),
Jong-Il YUN (Korea Advanced Institute of Science and Technology, Korea, Republic of)

15:30-15:50
IA-555
[Invited Talk] Spectroscopic Characterization of Ternary Uranium (VI) Complexation and Adsorption

Jong-Il YUN (Korea Advanced Institute of Science and Technology, Korea, Republic of)

15:50-16:10
A-019
Adsorption Properties of U(VI) on Zeolites

Hitoshi MIMURA (Union Showa K.K., Japan)

Minoru MATSUKURA, Fumio KUROSAKI, Tomoya KITAGAWA, Akira KIRISHIMA, Nobuaki SATO

16:10-16:30
A-345
Studies of Hexavalent Uranium Interactions with Various Nanoparticles in Aqueous Solutions Using TRLFS

Wansik CHA (Korea Atomic Energy Research Institute, Korea, Republic of)

Euo Chang JUNG, Hee-kyung KIM, Hye-ryun CHO

16:30-16:50
A-146
Proton Self-exchange Reaction of Oxido/Hydroxido Bridged Trinuclear Uranyl (VI) Complexes with Tridentate Ligands

Takashi YOSHIMURA (Osaka University, Japan)

Masayuki NAKAGUCHI, Keisuke MORIMOTO

16:50-17:10
A-164
Direct Comparisons of Am(III) and Eu(III) Adsorption Behaviors through TRLFS Studies

Hee-Kyung KIM (Korea Atomic Energy Research Institute, Korea, Republic of)

Euo Chang JUNG, Hye-ryun CHO, Wansik CHA

17:10-17:30
-
Relationship between the Immobilization of Th(IV) and the Expansion of Phlogopite Interlayer under Environmental Conditions

Keliang SHI (Lanzhou University, China) Qiaohui FAN, Hanyu WU, Lingchuan FANG, Wangsuo WU

NC-2 Synthesis and Properties of Heavy and Super Heavy Elements Ⅱ
15:30-17:10
Venue: # 302 (3F)

Chairs : Zhifang CHAI (Institute of High Energy Physics, Chinese Academy of Sciences, China),
Yong Kyun KIM (Hanyang University, Korea, Republic of)

15:30-15:50
IA-552
[Invited Talk] Status of RAON (Rare isotope Accelerator complex for ON-line Experiments)

Yong Kyun KIM (Hanyang University, Korea, Republic of)

15:50-16:10
A-160
Unexpected Transport to the Cryo-On-Line-Detector (COLD) Setup of a Volatile At Species

Nadine Mariel CHIERA (Paul Scherrer Institute, Switzerland)

Robert EICHLER, Andreas TUERLER, Nicolay AKSENOV, Yuri ALBIN, Gospodin BOZHIKOV, Victor CHEPIGIN, Sergei DMITRIEV, Rugard DRESSLER, Benjamin KRAUS, Viacheslav LEBEDEV, Alexander MADUMAROV, Oleg MALYSHEV, Yuri POPOV, Alexei SABELNIKOV, Patrick STEINEGGER, Alexander VOEGELE, Alexander SVIRIKHIN, Yves WITTWER, Alexander YEREMIN

16:10-16:30
A-259
First Ionization Energies of Heavy Actinides

Yuichiro NAGAME (Japan Atomic Energy Agency, Japan)

Tetsuya SATO, Masato ASAI, Yusuke KANEYA, Akihiko OSA, Matthias SCHAEDEL, Atsushi TOYOSHIMA, Kazuaki TSUKADA, Anastasia BORSCHEVSKY, Thierry STORA, Shin-ichi ICHIKAWA, Nozomi SATO, Kazuhiro OOE, Minoru SAKAMA, Christoph DUELLMANN, Klaus EBERHARDT, Jens KRATZ, Norbert TRAUTMANN, Ephraim ELIAV, Uzi KALDOR

16:30-16:50
A-149
A Radionuclide Generator for the Production of Lutetium-177 Based on the Decay of Its Nuclear Isomer Lutetium-177m

Pablo SERRA CRESPO (Delft University of Technology, Netherlands)

Rupali BHARDWAJ, Marcel DE BRUIN, Jorge GASCON, Bert WOLTERBEEK, Antonia DENKOVA

16:50-17:10
A-035
Influence of Surface Condition of Quartz Column for Gas Chromatographic Behaviors of ZrCl4 and HfCl4

Kaori SHIRAI (Niigata University, Japan)

Shin'ichi GOTO, Kazuhiro OOE, Hisaaki KUDO

Poster Session
18:00-20:00
Venue: Main Foyer (3F)

Abstract

Abstract No. s
Affiliations s
Authors s
Abstract Title s
Abstract s
    Close Print

APSORC 17 Secretariat (c/o The Plan Co.)
3F, Jung E&C Bldg., 31-5 Seocho-daero 58-gil, Seocho-gu, Seoul 06632, Korea ( T. +82-2-538-2042 ~ 3 F. +82-2-538-1540 )
For general inquiries info@apsorc17.org | For sponsorship & exhibition sponsor@apsorc17.org
  • Hosted by 사단법인 한국원자력학회
  • Organized by 한국원자력연구회
사단법인 한국원자력학회
  • 고유번호: 217-82-00453 | 대표자: 황주호 | 소재지: 대전광역시 유성구 유성대로 794 (장대동, 뉴토피아빌딩 4층) | 연락처: 042-826-2613