Skip Navigation
Skip to contents

APSORC17

Today : 2018.06.26 D282

Program

Daily Program

HOME Program > Daily Program

Plenary Session 3
09:00-09:40
Venue: Halla Hall (3F)

Chair : Wansik CHA (Korea Atomic Energy Research Institute, Korea, Republic of)

09:00-09:30
IA-561
Development and Perspective of PET Radiopharmaceuticals

Dae Yoon CHI (Sogang University, Korea, Republic of)

Coffee Break
9:40-10:10
Venue: Main Foyer (3F)
NE-2 Nuclear Energy Chemistry Ⅱ
10:10-11:10
Venue: Halla Hall (3F)

Chairs : Hitoshi MIMURA (Union Showa K.K., Japan),
Jong-Yun KIM (Korea Atomic Energy Research Institute, Korea, Republic of)

10:10-10:30
IA-537
[Invited Talk] Development and Application of Korean Scaling Factor

Hongjoo AHN (Korea Atomic Energy Research Institute, Korea, Republic of)

Kwang Yong JEE, Jongmin PARK, Byeongkuk LEE

10:30-10:50
A-401
Characteristics of Fresh and Irradiated TRISO High-Temperature Reactor Fuel Particles

Kwang-Soon CHOI (Korea Atomic Energy Research Institute, Korea, Republic of)

Jung Suk KIM, Byungman KANG, Yeong-Keong HA, Hong Joo AHN

10:50-11:10
A-395
Application of Ceramic Plasma-Spray Coatings for Reusable Melting Crucible of U-10wt.%Zr-5wt.%RE Metallic Fuel

Ki-Won HONG (Chungnam National University, Korea, Republic of)

Ki-Hwan KIM, Jong-Hwan KIM, Jeong-Yong PARK, Sun-Ig HONG

AP-4 Application of Nuclear and Radiochemical Techniques Ⅳ
10:10-11:30
Venue: Samda Hall (3F)

Chairs : Takashi YOSHIMURA (Osaka University, Japan),
Jong-Ho PARK (Korea Atomic Energy Research Institute, Korea, Republic of)

10:10-10:30
-
The Remaval of Hexavalent Chromium in Aqueous Solution Enhanced with Semiconductor Materials by γ-ray Irradiation

Xionghui FEI (Nanjing University of Aeronautics and Astronautics, Nanjing, China) Yongsheng LING, Qing SHAN, Daqian HEI, Wenbao JIA

10:30-10:50
A-274
Analysis of 'high-fired' Plutonium Oxide in Tissues of Exposed Workers

Sergei Y. TOLMACHEV (Washington State University, United States)

Elizabeth M. THOMAS, Maia AVTANDILASHVILI, George TABATADZE

10:50-11:10
A-203
Chemical Characterization of Clay Ceramics for Grouping Study Using Elemental Concentration Ratios by IM-NAA in Conjunction with in-situ Relative Detection Efficiency

Dasari KISHORE BABU (Korea Research Institute of Standards and Science, Korea, Republic of)

Acharya R., Lakshmana Das N.

11:10-11:30
A-208
Contrastive Environments of Impurity Sites in Spinel Oxides

Wataru SATO (Kanazawa University, Japan)

Sayaka KOMATSUDA, Yoshitaka OHKUBO

AC-3 Actinide Chemistry Ⅲ
10:10-11:30
Venue: # 301 (3F)

Chairs : Robert G. SURBELLA III (The George Washington University, United States),
Euo Chang JUNG (Korea Atomic Energy Research Institute, Korea, Republic of)

10:10-10:30
IA-529
[Invited Talk] Actinide Hybrid Materials: Experimental and Computational Metrics for Assembly

Robert G. SURBELLA III (The George Washington University, United States)

Lucas C DUCATI, Kristi L PELLEGRINI, Bruce K MCNAMARA, Jochen AUTSCHBACH, Jon M SCHWANTES, Christoper L CAHILL

10:30-10:50
A-384
First-principles Based Computational Study on Nucleation and Growth Mechanisms of U on Mo(110) Surface Solvated in an Eutectic LiCl-KCl Molten Salt

Choah KWON (Yonsei University, Korea, Republic of)

Joonhee KANG, Byungchan HAN

10:50-11:10
-
Chemical Speciation and Morphology of Actinide Materials for Forensic Science

Marianne WILKERSON (Los Alamos National Laboratory, United States)

11:10-11:30
A-018
Application of Laser Spectroscopy for Detection of Lanthanides and Actinides in Solutions

Igor IZOSIMOV (Joint Institute for Nuclear Research, Russian Federation)

NC-3 Nuclear Decay / Structure / Cross-sections
10:10-11:10
Venue: # 302 (3F)

Chair : Hiromitsu HABA (RIKEN, Japan)

10:10-10:30
A-346
New Measurements of Uranium Decay Constants

Tashi PARSONS-MOSS (Lawrence Livermore National Laboratory, United States)

Josh WIMPENNY, Stephen PADGETT, C. Brenhin KELLER, Sherry FAYE, Ross WILLIAMS, Keenan THOMAS, Victoria GENETTI, Ellen MONZO, Tzu-fang WANG, Jason BURKE, Paul RENNE, Roland MUNDIL, Bryan BANDONG, Ken MOODY, Kim KNIGHT, Michael KRISTO

10:30-10:50
A-192
Search for the Ultraviolet Photons Emitted from 229mTh

Yuki YASUDA (Osaka University, Japan)

Yoshitaka KASAMATSU, Yudai SHIGEKAWA, Koichi TAKAMIYA, Tsutomu OHTSUKI, Toshiaki MITSUGASHIRA, Atsushi SHINOHARA

10:50-11:10
A-270
Gas-phase Chemistry of Technetium and Rhenium Carbonyl Complexes with Short-lived Isotopes

Zhi QIN (Institute of Modern Physics, Chinese Academy of Sciences, China)

Yang WANG, Fangli FAN, Shiwei CAO, Hiromitsu HABA, Yukiko KOMORI, Shinya YANO, Daiya KAJI, Kouji MORIMOTO

Lunch
11:30-13:00
ER-4 Environmental Radiochemistry and Radioecology Ⅳ
13:00-14:20
Venue: Halla Hall (3F)

Chairs : Wangsuo WU (Lanzhou University, China),
Jong-Ho PARK (Korea Atomic Energy Research Institute, Korea, Republic of)

13:00-13:20
IA-527
[Invited Talk] Quantitation of the Physicochemical Property in Plasma and Radiation Treatments of Biotargets

Eun-Hee KIM (Seoul National University, Korea, Republic of)

Wanook JI, Min-Ho LEE, Gon-Ho KIM

13:20-13:40
-
Radioactive Disequilibria between 226Ra and 210Pb in the Volcanic Products, Japan

Yuichi KURIHARA (Meiji University, Japan) Yuma KOIKE

13:40-14:00
A-175
Estimation of Exposure Doses for the Safe Landfill Disposal of Norm Waste

Jongtae JEONG (Korea Atomic Energy Research Institute, Korea, Republic of)

Nak Yul KO, Min-hoon BAIK, Ki-hoon YOON

14:00-14:20
A-372
Evaluation of Radionuclide Concentration in Agricultural Food Produced in Fukushima Prefecture Following Fukushima Accident Using a Terrestrial Food Chain Model

Sora KIM (Korea Atomic Energy Research Institute, Korea, Republic of)

Byung-il MIN, Kihyun PARK, Byung-mo YANG, Jiyoon KIM, Kyung-suk SUH

NA-4 Radioactivity & Metrology
13:00-15:00
Venue: Samda Hall (3F)

Chairs : Zsolt REVAY (Technical University Munich, Germany),
Tae Soon PARK (Korea Research Institute of Standards and Science, Korea, Republic of)

13:00-13:20
IA-517
[Invited Talk] Perspectives of In-beam Activation Analysis

Zsolt REVAY (Technical University Munich, Germany)

Christian STIEGHORST

13:20-13:40
A-191
Application of ICP-MS to Analytical Methods for Samples from 1F Site at “Okuma Analysis and Research Center”

Kozue SHIMADA (Japan Atomic Energy Agency, Japan)

Maho IWASAKI, Katsuaki KUROSAWA, Yosei HAMADA, Minoru YONEKAWA, Soichi SATO, Naoya KAJI, Tomozo KOYAMA, Shinichi NAKAYAMA

13:40-14:00
A-292
Absolute Measurements of Sealed Radioactive Sources by Using Isothermal Microcalorymetry

Young Jin PARK (Korean Research Institute of Standards and Science, Korea, Republic of)

Gyung Bum LEE, Jong Man LEE, Tae Soon PARK

14:00-14:20
A-328
Analysis of Radionuclides in Vitrified Form Generated from Vitrification Process for Dry Active Waste Treatment

Cheon-Woo KIM (Korea Hydro & Nuclear Power Co., Ltd., Korea, Republic of)

14:20-14:40
A-225
Determination of 134Cs Activity by the Sum-peak Method via a Well Type of Ge Detector

Yoshimune OGATA (Nagoya University, Japan)

Hidesuke ITAZU, Sadao KOJIMA

14:40-15:00
A-189
Gamma-ray Detection Efficiency Simulation of Marinelli Beaker by Using Monte Carlo Code

Junhyuck KIM (Korea Atomic Energy Research Institute, Korea, Republic of)

Byungcheol SONG

SC-3 Separation Chemistry Ⅲ
13:00-14:20
Venue: # 301 (3F)

Chairs : Katerina CUBOVA (Czech Technical University in Prague, Czech Republic),
Wansik CHA (Korea Atomic Energy Research Institute, Korea, Republic of)

13:00-13:20
IA-528
[Invited Talk] Extraction of Activation and Corrosion Products from Decontamination Solutions Using Ionic Liquids

Katerina CUBOVA (Czech Technical University in Prague, Czech Republic)

Mojmir NEMEC, Vit BENES, Miroslava SEMELOVA

13:20-13:40
A-261
Deep Purification of Molybdenum Oxide for Amore Experiment

Olga GILEVA (Center for Underground Physics, Institute for Basic Science, Korea, Republic of)

Hyangkyu PARK, Keonah SHIN, Pabitra ARYAL, Sujita KARKI

13:40-14:00
A-162
Decontamination for Decommissioning: Redox Dissolution of Corrosive Layers in Primary Circuit Materials

Mojmir NEMEC (Czech Technical University in Prague, Czech Republic)

Irena SPENDLIKOVA, Katerina CUBOVA, Jan JOHN

14:00-14:20
A-099
Double Sample Concentration by Capillary Electrophoresis-mass Spectrometry Using Single Drop Microextraction and Large Volume Sample Stacking

Jihye KIM (Korea Atomic Energy Research Institute, Korea, Republic of)

Kihwan CHOI

SA-3 Severe Accident & Environmental Remediation Issues Ⅲ
13:00-14:40
Venue: # 302 (3F)

Chairs : Noriyuki MOMOSHIMA (Kyushu University, Japan),
JinHo SONG (Korea Atomic Energy Research Institute, Korea, Republic of)

13:00-13:20
IA-521
[Invited Talk] Core Melt Progressions and Radiological Consequences of Chernobyl Accident and the Fukushima Accident

JinHo SONG (Korea Atomic Energy Research Institute, Korea, Republic of)

13:20-13:40
A-424
An Analysis of Fission Products Behavior during Station Blackout Accident

Thi Huong VO (Korea Atomic Energy Research Institute, Korea, Republic of)

JinHo SONG

13:40-14:00
A-367
A Study on Risk Analysis of Natural Disasters in South Korea

Byungmo YANG (Korea Atomic Energy Research Institute, Korea, Republic of)

Byung-il MIN, Ji Yoon KIM, Kyung-suk SUH

14:00-14:20
A-323
Insights into Radiological Impacts from Major Severe Accidents of Nuclear Power Plants

Tae Woon KIM (Nuclear Engineering Service & Solution Co., Ltd. , Korea, Republic of)

Inn Seock KIM, Mi Suk JANG, Ki Ho PARK, Seoung Rae KIM

14:20-14:40
A-420
Iodine Pool Scrubbing under Severe Accident in a Nuclear Power Plant

Thi Thanh Thuy NGUYEN (University of Science and Technology, Korea, Republic of)

Kwang Soon HA, Jin Ho SONG

Coffee Break
15:00-15:30
Venue: Main Foyer (3F)
ER-5 Environmental Radiochemistry and Radioecology Ⅴ
15:30-17:30
Venue: Halla Hall (3F)

Chair : Mun Ja KANG (Korea Atomic Energy Research Institute, Korea, Republic of)

15:30-15:50
A-388
Deposition Density of 134Cs and 137Cs and Particle Size Distribution of Soil and Sediment Profile in Hibara Lake Area, Fukushima: An Investigation of Radioactive Cesium Indirect Deposition into Lake from Surrounding Area

Triyono BASUKI (Hiroshima University, Japan)

Sunao MIYASHITA, Masaya TSUJIMOTO, Satoru NAKASHIMA

15:50-16:10
A-371
Simulation of Radioactive Cesium Transfer in the Fukushima Coastal Marine Biota Using a Semi-dynamic Food Chain Model

Byung Il MIN (Korea Atomic Energy Research Institute, Korea, Republic of)

Kihyun PARK, Sora KIM, Byung-mo YANG, Ji Yoon KIM, Kyung-suk SUH

16:10-16:30
A-021
Observation of Radioactive Cesium in Sediments Sampled at Tamagawa River Watershed, Japan

Kengo FUJII (Meiji University, Japan)

Genki ISHIHARA, Kenta HAGIWARA, Yuya KOIKE

16:30-16:50
A-103
Low-levels of 134Cs in Riverine-suspended Solids Discharged to Coastal Areas off Central Honshu in the Sea of Japan

Mutsuo INOUE (Kanazawa University, Japan)

Shu-ichiro YONEOKA, Shinya OCHIAI, Toshiki MOROKADO, Hiroaki UEMURA, Seiya NAGAO

16:50-17:10
A-081
Activity Concentrations of Radiocesium in Soils Sampled at the Koushinetsu and Kanto Region

Makoto ICHIHASHI (Meiji University, Japan)

Yuya KOIKE, Kengo FUJII, Kotaro OCHI

17:10-17:30
A-069
Effects of Snow Melt and Rain Event on Transport of Radiocesium in the Tone River after the Fukushima Dai-Ichi Nuclear Power Plant Accident

Seiya NAGAO (Kanazawa University, Japan)

Toshiki MOROKADO, Shu TADOU, Kyuma SUZUKI, Shinya OCHIAI

NA-5 Radioactivity & Radiation Source
15:30-17:30
Venue: Samda Hall (3F)

Chairs : Zsolt REVAY (Technical University Munich, Germany),
Tae Soon PARK (Korea Research Institute of Standards and Science, Korea, Republic of)

15:30-15:50
IA-559
[Invited Talk] Radioactivity Standards and Its Application

Tae Soon PARK (Korea Research Institute of Standards and Science, Korea, Republic of)

15:50-16:10
A-194
Measurement of Radiostrontium with Plasticscintillator Using a Liquid Scintillation System

Yuka KATO (Hitachi, Ltd., Japan)

Haruka MINOWA, Yoshimune OGATA

16:10-16:30
A-138
Validation of the Modified Sum-peak Method in 22Na and 60Co Point Sources by Using Geant4 Monte Carlo Simulation

Ryuta MAKINO (National Institute of Technology, Toyama College, Japan)

Tsukasa ASO, Yoshimune OGATA

16:30-16:50
A-058
Rapid Determination Method of 90Sr in Seawater by Liquid Scintillation Counting with an Extractive Scintillator

Akihiko YOKOYAMA (Institute of Science and Engineering, Kanazawa University, Japan)

Masaki UESUGI, Hiroaki SAKAI

16:50-17:10
A-242
Microfluidic Preparation of Dimple-patterned Polymer Particles for the Separation of Uranium in Aqueous Solution

Jai Il PARK (Korea Atomic Energy Research Institute, Korea, Republic of)

Byungman KANG, Young Kyung HA

17:10-17:30
A-443
Quantulus GCT Liquid Scintillation Analyzer – BGO Detector Guard with Guard Compensation Technology (GCT) – Theory and Operations

Ronald EDLER (PerkinElmer LAS, Germany)

NF-2 Nuclear Forensics Ⅱ
15:30-17:10
Venue: # 301 (3F)

Chairs : Chi Gyu LEE (Korea Atomic Energy Research Institute, Korea, Republic of),
Sang Ho LIM (Korea Atomic Energy Research Institute, Korea, Republic of)

15:30-15:50
IA-525
[Invited Talk] Development of Chemical Separation Methods Using Extraction Chromatography for Uranium Age-dating by Using MC-ICP-MS

Sang Ho LIM (Korea Atomic Energy Research Institute, Korea, Republic of)

Eun Ju CHOI, Sun Ho HAN, Ranhee PARK, Jinkyu PARK, Chi Gyu LEE

15:50-16:10
A-415
A Position Independent Monitor of Reactor Fuel Irradiation Using Pu and Cs Isotope Ratios

Brett ISSELHARDT (Laurence Livermore National Laboratory, United States)

Martin ROBEL, Erick RAMON, Anna HAYES, Amy GAFFNEY, Rachel LINDVALL, Kevin CARNEY, Andrew CONANT, Anna ERICKSON

16:10-16:30
A-331
Development of Nuclear Forensics Capabilities in Japan: New Age-dating Method

Ayako OKUBO (Japan Atomic Energy Agency, Japan)

Nobuo SHINOHARA, Yuji UMINO, Mikiya HARA

16:30-16:50
-
Oxygen Isotope Ratios as a Geographical Origin Signature for Nuclear Forensics

Luther MCDONALD (University of Utah, United States) Mike KLSOTERMAN, Sean HEFFERNAN

16:50-17:10
A-289
Development of a Chemical Separation Method Using UTEVA Resin for Impurity Profiling in Uranium Materials

Eun Ju CHOI (Korea Atomic Energy Research Institute, Korea, Republic of)

Sang Ho LIM, Sun Ho HAN, Ranhee PARK, Jinkyu PARK, Chi Gyu LEE

SA-4 Severe Accident & Environmental Remediation Issues Ⅳ
15:30-16:50
Venue: # 302 (3F)

Chairs : Ian MCKINLEY (McKinley Consulting, Switzerland),
Kyung-Suk SUH (Korea Atomic Energy Research Institute, Korea, Republic of)

15:30-15:50
IA-538
[Invited Talk] Development of Radiological Assessment Preparedness System in Korea after the Fukushima Accident

Kyung-Suk SUH (Korea Atomic Energy Research Institute, Korea, Republic of)

Byung-il MIN, Kyhyun PARK, Sora KIM, Byung-mo YANG

15:50-16:10
A-117
U(VI) Adsorption on Titanium Oxide in the Presence of Polyacrylic Acid

Xiaoli TAN (Chinese Academy of Sciences, China)

Ge LIU, Hongshan ZHU

16:10-16:30
A-064
Oxygen-content Controllable Graphene Oxide from Electron-beam Irradiated Graphite: Synthesis, Characterization, and Removal of Aqueous Lead (Pb(II))

Jing BAI (Institute of Modern Physics, Chinese Academy of Sciences, China)

Xiaojie YIN, Zhi QIN, Bin GAO

16:30-16:50
A-074
Effect of Solute on Attachment Behavior of Fission Products to Solution Aerosol

Koichi TAKAMIYA (Kyoto University, Japan)

Yusuke NISHIZAWA, Shun SEKIMOTO, Yuichi OKI, Tsutomu OHTSUKI

Banquet
18:00-20:00
Venue: Tamna Hall (5F)

Abstract

Abstract No. s
Affiliations s
Authors s
Abstract Title s
Abstract s
    Close Print

APSORC 17 Secretariat (c/o The Plan Co.)
3F, Jung E&C Bldg., 31-5 Seocho-daero 58-gil, Seocho-gu, Seoul 06632, Korea ( T. +82-2-538-2042 ~ 3 F. +82-2-538-1540 )
For general inquiries info@apsorc17.org | For sponsorship & exhibition sponsor@apsorc17.org
  • Hosted by 사단법인 한국원자력학회
  • Organized by 한국원자력연구회
사단법인 한국원자력학회
  • 고유번호: 217-82-00453 | 대표자: 황주호 | 소재지: 대전광역시 유성구 유성대로 794 (장대동, 뉴토피아빌딩 4층) | 연락처: 042-826-2613